Üye Olmak İstiyorum

Anasayfa Kurumsal Üye Olmak İstiyorum

AKÜDER ÜYELİĞİ, FİRMA KODU VE ÇEVRE UYUM İZNİ HAKKINDA

 

Akümülatör İthalatı (çevre uyum izni) ve / veya yalnızca Firma Kodu (imalat için) amacıyla, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı' na Atık Yönetim Planı sunularak Bakanlık Döner Sermaye hesabına ödeme yapılması ya da Bakanlığın yetkilendirdiği kuruluşlardan birine dahil olunması gerekir.

AKÜDER’ e üye olunması halinde atık yönetim planı hazırlanmaz, Derneğe üyelik aidatı ödenir.

AKÜDER 2023 yılı üyelik aidatı yıllık 12.000,00 TL dir.

 

Üyelik, Çevre Uyum İzni (İthalat Ön İzin) ve Firma Kodu için gerekli evrakları AKÜDER ' e gönderen Firma, sırasıyla aşağıdaki işlemleri gerçekleştirir:

  1. E-İşlemler bölümünden TAREKS üzerinden Ürün Grubu seçilerek EK-2 için Ön İzin başvurusunda bulunulur (“pil” ithalatı için TAP Derneğine de ayrıca üyelik mevcut ise EK-3 seçilir).
  2. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanan Ön İzin başvurusu ile Çevre Uyum İzni alınır ve ithalat işlemlerine devam edilir (Çevre Uyum İzninin geçerlilik süresi 31 Ocak tır.)
  3. İthal edilen aküler piyasaya sürülmeden / kullanılmadan evvel APAK Yönetmeliği ve TSE ye göre etiketlenir. Etikette olması zorunlu Firma Kodu ise Ön İzin aşamasında ilgili Bakanlıktan temin edilir.
  4. Etiketlenip işaretlenen akümülatörler depozitolu olarak piyasaya sürülür; depozito bedeli faturalarda satış bedelinden ayrı olarak gösterilir (KDV ayrı hesaplanacaktır).
  5. İthal edilen yeni aküler ve toplanılan atık aküler üzerinden Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) beyanı verilir.

Üyelik ve Yurtiçinde İmal Edilen Akülere Alınacak Firma Kodu için gerekli evrakları AKÜDER ' e gönderen Firma, sırasıyla aşağıdaki işlemleri gerçekleştirir:

  1. İmal edilen aküler piyasaya sürülmeden / kullanılmadan evvel APAK Yönetmeliği ve TSE ye göre etiketlenir. Etikette olması zorunlu Firma Kodu ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ ndan temin edilir.
  2. Etiketlenip işaretlenen akümülatörler depozitolu olarak piyasaya sürülür; depozito bedeli faturalarda satış bedelinden ayrı olarak gösterilir (KDV ayrı hesaplanacaktır).
  3. İmal edilip piyasaya sürülen yeni aküler ve toplanılan atık aküler üzerinden Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) beyanı verilir.

 

AKÜDER BANKA HESAP BİLGİLERİ

Akümülatör ve Geri Kazanım Sanayicileri Derneği

Ziraat Bankası Beylikdüzü Şubesi - 1945

Hesap No: 75497058 – 5001                   

IBAN No: TR97 0001 0019 4575 4970 5850 01

Firma Kodu ve İthalat İznini alan Üyelerimizin, mevzuatlardan kaynaklı iş ve işlemleri için  “AKÜMÜLATÖRLER İÇİN APAK, DEPOZİTO VE GEKAP UYGULAMALARI başlıklı sunumu incelemelerini, verilen kılavuzlara göre ilgili sistemlere girişlerini yapmalarını önemle rica ederiz.

© Copyright 2018 AKÜDER Her hakkı saklıdır.