Üye Olmak İstiyorum

Anasayfa Kurumsal Üye Olmak İstiyorum

AKÜDER ÜYELİĞİ, ÇEVRE UYUM İZNİ HAKKINDA

      1.

  Akümülatör ithalatı için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı' ndan onay görecek bir Atık Yönetim Planı hazırlanması gerekir. Bunun için Bakanlığa ödenecek bedel 2021 yılı için 55.700,00 TL olup, AKÜDER’ e dahil olunması halinde bu bedel ödenmeyecektir.

AKÜDER 2021 yılı üyelik aidatı 5.400,00 TL dir.

      2.

 Firma, Üyelik ve Çevre Uyum İzni (Ön İzin) için gerekli evrakları AKÜDER ' e gönderir.

    3.

AKÜDER’ e başvuru dosyasını sunan Firma, Ticaret Bakanlığı resmi internet sayfasından E – İşlemler kısmındaki TAREKS ten ithalat işlemlerine devam eder.

Çevre Uyum İzni, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1 takvim yılı için verilir.                         İznin geçerlilik süresi 31 Ocak ta son bulur.

    4.

Çevre Uyum İznini alan Firma, Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü (APAK) Yönetmeliğince depozito uygulamak durumunda olduğu ve ithal edeceği aküler için Akümülatör Depozito Bilgi Sistemi üzerinden Depozito Planı verir.

Depozito Planına Bakanlık tan onay alan Firma, ilk GEKAP Beyanını “Akümülatör (Depozitoludur)” şeklinde verdiğinde borç oluşmaz.

    5.

Firma, yıl içinde ithal edippiyasaya sürdüğü / kullandığı yeni aküler ile APAK Yönetmeliği gereği toplatarak lisanslı alıcılara gönderdiği atık akülere ait bilgileri aylık olarak Depozito Bilgi Sistemine kaydeder.

Yıl sonunda yeni ve atık akü miktarları arasında ortaya çıkan fark kadar depozito bedeli üzerinden GEKAP ödemesi yapılır.

    6.

Yıl sonunda, yeni ve atık akü miktarları arasında ortaya çıkan fark, Firmanın GEKAP borcuna esas oluşturur.

    7.

Aküler piyasaya sürülmeden önce imalatçı / ithalatçısı tarafından etiketlenir.

Etikette olması gerekli "Firma Kodu"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı' ndan temin edilir.                   

 (Halime Sezer: 0312 410 1965 - Erol Akgün: 0312 410 1955)

© Copyright 2018 AKÜDER Her hakkı saklıdır.